Aktualności
Kolejkomat pomaga bezrobotnym
Kolejkomat to urządzenie uniwersalne, stosowane w instytucjach, gdzie ilość interesantów jest większa niż pracowników. Instalowany jest także w urzędach, np. Powiatowych Urzędach Pracy. Własny kolejkomat posiada Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach.
Bezrobotny kolejkowicz
Kolejkomat jest systemem elektronicznej rejestracji bezrobotnych. Zanim poszukujący pracy wejdzie do pokoju obsługi, musi pobrać numerek. Taki system działa w gliwickim Urzędzie Pracy. Jego instalacja została wykonana przez firmę Dasoft w grudniu 2012 r. Jego najważniejszymi zadaniami są usprawnienie pracy urzędu, uporządkowanie kolejki do pośrednika pracy oraz obsługi świadczeń i metod aktywizacji zawodowej: prace interwencyjne, roboty publiczne, przygotowania zawodowe, staże i szkolenia. Kolejka zawsze ustawia się również do działu rejestracji oraz do odbioru świadczeń z tytułu, np. odbywania stażu zawodowego. Dlatego kolejkomat okazał się przydatnym urządzeniem do zarządzania ruchem klientów, czyli bezrobotnych. Ułatwia załatwienie spraw osobom, które rejestrują się po raz pierwszy lub kolejny. Każdy petent zna miejsce w kolejce i niemożliwe jest zostać pomiętym. Poza tym to oszczędność czasu oczekiwania oraz eliminacja stresorów i napięć między interesantami, które powstają, gdy ktoś zajmuje komuś kolejkę lub próbuje dostać się wcześniej. Kolejkomat organizuje system kolejkowy oraz gwarantuje prawidłową obsługę bezrobotnych.
Rejestracja kontrolowana
System kolejkowy to codzienność w polskich urzędach. Interesant chce jak najszybciej i za jednym razem załatwić sprawę. Chce uniknąć przy tym niepotrzebnego stresu i bezowocnego czekania oraz przepuszczania innych. Kolejkomat jest odpowiedzią na jego potrzeby.
Bezrobotny chce się szybko zarejestrować, uzyskać przysługujące mu świadczenie i poddać się aktywizacji zawodowej. Kolejkomat steruje jego rejestracją. Bezrobotny pobiera numerek i czeka aż na monitorze LCD przy stanowisku lub nad pokojem pojawi się jego numer. Nie ma potrzeby pobierania kilku, kiedy osoba załatwia sprawy w dwóch działach. Pracownik przekieruje go od razu do wybranego stanowiska pracy, gdzie uzyska pomocy lub informacji.
Kolejkomat w Powiatowym Urzędzie Pracy to potrzebna innowacja. Nie każdy bezrobotny wie, jak go obsługiwać. Dlatego obsługi uczy dyżurny pracownik urzędu.